Изследователи от Китайската академия на селскостопанските науки подобриха токофероловия състав на царевицата, за да увеличат максимално нейната полза за здравето на хората и животните. Резултатите са публикувани в сп. „Transgene Research“.
Семената на много растения, включително царевицата, имат високо съдържание на гама (γ) -токоферол, но ниско съдържание на алфа (α) -токоферол, α-токоферолът (форма на витамин Е), е най-ефективният антиоксидант. Произвежда се от γ-токоферол и ензима γ-токоферол метилтрансфераза (γ-TMT, VTE4) в последния етап от биосинтетичния път на токоферола. Изследователите са получили пълната кодиращата последователност на γ-TMT от царевица, наречена ZmTMT. Рекомбинантната ZmTMT е експресирана в Escherichia coli и след това пречистеният протеин ефективно превръща y-токоферол в α-токоферол in vitro. При сравняване е установено, че ензимната активността на ZmTMT е по-висока от тази на TMT от соя и Arabidopsis. Когато ZmTMT е свръхекспресирана, концентрацията на α-токоферол се увеличава 4 до 5 пъти при трансгенни растения Arabidopsis и около 6,5 пъти в трансгенни царевични зърна, наблюдава се и повишаване на съотношението α- / y-токоферол до приблизително 15 : 17 съответно.
Проучването показва, че оптимизирането на съдържанието на токоферол в царевицата е възможно и това може да се използва от фуражната индустрия в бъдеще.
Zhang, L., Luo, Y., Liu, B. et al. (2020). Overexpression of the maize γ-tocopherol methyltransferase gene (ZmTMT) increases α-tocopherol content in transgenic Arabidopsis and maize seeds. Transgenic Res 29, 95–104 https://doi.org/10.1007/s11248-019-00180-z
Източник: Crop Biotech Update