Тютюн произвежда полови феромони на молци

Изследователи от Института Earlham в Норич и Института по молекулярна и клетъчна биология на растенията във Валенсия, Испания са превърнали тютюневите растения в захранвани от слънчева енергия фабрики за полови феромони на молци, използвайки техники за генетично инженерство.Резултатите са публикувани в сп. „ Plant Biotechnology Journal”.

Феромоните са химикали, които организмите използват за комуникация. Изследователският екип създаде нови ДНК последователности, които имитират гените на молците и въведе молекулярни превключватели, за да регулира прецизно тяхната експресия. Учените тестват и усъвършенстват контрола на гените, отговорни за производството на комбинация от специфични молекули, които имитират половите феромони на молците.

Изследователте откриха, че медният сулфат може да се използва за фина настройка на активността на гените, за да се контролира както времето, така и нивото на генна експресия. Медният сулфат е леснодостъпно съединение, което вече е одобрено за употреба в селското стопанство. Те дори успяха внимателно да контролират производството на различни феромонови компоненти. Изследователите се надяват, че работата им ще проправи пътя за използването на растения за производство на по-ценни природни продукти в бъдеще.

Kallam et al. 2023 Tunable control of insect pheromone biosynthesis in Nicotiana benthamiana. Plant Biotechnology Journal. https://doi.org/10.1111/pbi.14048

Източник: Crop Biotech Update

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPrint this page