Наскоро открит ген придава устойчивост към щама Ug99, причиняващ стъблена ръжда при пшеницата

Изследователите от Университета на Kалифорния, Дейвис, под ръководството на проф. Jorge Dubcovsky, откриха ген придаващ устойчивост към щама Ug99 на стъблена ръжда при пшеницата, причиняващ значителни щети през последните години в Северна Африка и Азия, превръщайки се постепенно в заплаха от световен мащаб.

Пшеницата е от основно значение за изхранването на човечеството като понастоящем представлява втората по значимост култура след ориза. През 50-те години на 20-ти век епидемия от стъблена ръжда причинява значителни щети в Северна Америка унищожавайки 40% от реколтата от пшеница. Оттогава учените създават редица устойчиви на това заболяване сортове, но изглежда заболяването отново успява да вземе връх с появата на щама Ug99 открит в Уганда през 1999г, който се разпространява бързо в региона, обхващайки почти всички области в Африка, успявайки да прекоси Червено море и достигайки Йемен и Иран. Понастоящем около 90% от сортовете пшеница са податливи на инфекция от този щам.

Проф. Jorge Dubcovsky и неговият екип успяват да идентифицират 3 разновидности на гена Sr13, изолиран от пшеница използвана за производство на паста, който придава устойчивост към Ug99 и още няколко вирулентни щама от Йемен и Етиопия. Резултатите бяха наскоро публикувани в Proceedings of the National Academy of Sciences. В предишно свое изследване Проф. Dubcovsky и екипът му откриват гена Sr35, който също придава устойчивост към Ug99 като понастоящем екипът е на път да идентифицира и трети ген.

Откритията на проф. Dubcovsky дават възможност идентифицираните гени да бъдат използвани за ускорена селекция с помощта на ДНК маркери с цел пирамидиране на гените придаващи устойчивост към Ug99 в нови сортове.

Източник: Phys.org

Wenjun Zhang, Shisheng Chen, Zewdie Abate, Jayaveeramuthu Nirmala, Matthew N. Rouse, and Jorge Dubcovsky. Identification and characterization of Sr13, a tetraploid wheat gene that confers resistance to the Ug99 stem rust race group. PNAS 2017 114: E9483-E9492

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPrint this page