Секвенираха генома на ечемика


Група от 77 учени от цял свят секвенираха пълния геном на ечемика, който е основната съставка на бирата и на малцовия скоч. Изследването, отнело 10 години, бе публикувано наскоро в списание „Nature“.

Ечемикът се отглежда по целия свят, като Русия, Германия , Франция, Канада и Испания са сред най-големите производители. Ечемикът се използва повече от 10 000 години, като основна храна, ферментирали напитки и храна за животните. Открива се в зърнените закуски, брашна и хляб. Ечемичният малц дава на бирата цвят, протеини и природни захари, необходими за ферментацията. Едномалцовият скоч се прави само от вода и ечемичен малц.

Публикацията в „Nature“ дава нов поглед върху гените, които са ключови в процеса на малцуване. Секвенирането на генома на ечемика също позволява да се идентифицират области в генома, които подпомагат работата на селекционерите. В изследването са приложени много нови стратегии от учени от цял свят-Германия, Австралия, Китай, Чехия, Дания, Финландия, Швеция, Великобритания и САЩ в продължение на десет години. Публикацията дава познание за повече от 39 000 гени на ечемика.
Алкохолните напитки се произвеждат от Каменната ера. В процеса на малцуване, ензими амилази се синтезират при покълването на семената. Те разграждат скорбялата от семена до прости захари. Тези захари се използват по-късно при ферментацията с дрожди и се превръщат в алкохол. Секвенирането на генома показа много по-голямо разнообразие от очакваното на гените, кодиращи ензимите амилази.

Източник: Phys.org

Martin Mascher et al. A chromosome conformation capture ordered sequence of the barley genome, Nature (2017). DOI: 10.1038/nature22043

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPrint this page