Пурпурен ориз, богат на антиоксиданти, създаден чрез генно инженерство

Изследователи от Китай са разработили метод, които им позволява да пренасят чрез генно инженерство много гени наведнъж и са го използвали, за да създадат ориз с ендосперм (тъкан в семената, която осигурява изхранването на растителния зародиш), с високи нива на антиоксидантни пигменти, наречени антоциани. Полученият ориз с пурпурен ендосперм има потенциал за намаляване на риска от някои видове рак, сърдечно-съдови заболявания, диабет и други хронични заболявания. Проучването е публикувано наскоро в сп. Molecular Plant.

Досега генното инженерство е използвано за създаване на ориз богат на бета-каротин и фолиева киселина, но не и на антоциани. Въпреки че тези полезни за здравето съединения се натрупват естествено в някои черни и червени сортове ориз, те отсъстват в полирания бял ориз, тъй като люспите, триците и зародиша са били отстранени, оставяйки само ендоспермата.

Предишните опити да се създаде ориз, натрупващ антоциани са били неуспешни, тъй като биосинтетичния път за тези вещества е много сложен и е било трудно да се прехвърлят много гени в растенията.

За да се справи с това предизвикателство, учните първо са идентифицирали гените, необходими за производство на антоциани в оризовия ендосперм, анализирайки последователностите на гените от антоциановия път в различни оризови сортове.

Въз основа на този анализ те са разработили стратегия за пренос на осем гени от антоциановия синтетичен път и тяхната експресия само в ендосперма на ориза. Полученият ориз с пурпурен ендосперм има високи нива на антоциани и антиоксидантна активност в ендосперма.

Изследователите планират да оценят безопасността на ориза с лилав ендосперм като храна и също така ще се опитат да осъществят биосинтеза на антоциани в други земеделски култури, за да се произвеждат повече зърнени култури с пурпурен ендосперм.

Molecular Plant, Zhu et al.: „Development of “Purple Endosperm Rice“ by Engineering Anthocyanin Biosynthesis in the Endosperm with a High-Efficiency Transgene Stacking System“ , http://www.cell.com/molecular-plant/abstract/S1674-2052(17)30140-5 DOI: 10.1016/j.molp.2017.05.008

Източник: Рhys.org 

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPrint this page