Университета в Копенхаген и фирмата Байер CropScience са разработили нова маслодайна култура, която е много по-устойчива на жега, суша и болести, отколкото масово отглежданата маслодайна рапица. Резултатите са публикувани през март в списанието Nature Biotechnology.
Сарепската горчица (Brassica juncea) много прилича на рапицата, изглежда като нея и олиото от нея е със същите желани качества – високо съдържание на моно- и поли-ненаситени мастни киселини (омега-3 и -6), антиоксиданти и витамини. Но е много по-устойчива на суша и болести. Горчицата е очевидния кандидат, който да измести маслодайната рапица, която от своя страна не расте добре в топли и сухи райони.
Хранителната стойност на семената от горчица е много ниска, поради съдържащите се в тях глюкозинолати, които са токсични съединения, участващи в защитата на растението от болести и неблагоприятни условия. “До сега е било непреодоломо препятствие това, че семената съдържат горчиви съединения, придаващи им характерния вкус на горчица. Затова богатите на белтъци семена, които остават след извличането на маслото от тях не могат са се използва като храна за животните” обяснява проф. Барбара Ан Халкиер, ръководител на DynaMo Center of Excellence, Университета в Копенхаген.
Учените от DynaMo Center са приложили технология, чрез която са получили семена без горчиви съединения. Те се запазват в останалата част на растението, така че то да може да се защитава чрез тях от неприятели и патогени. Учените са мутирали гени, кодиращи два глюкозинолатни транспортери и са намалили нивото на глюкозинолати в семената с 60–70%. Успешното прилагане на технологията от моделно растение на маслодайни култури показва, че използвания подход може да се приложи и при други маслодайни култури за намаляване на съдържание на глюкозинолати в семената.
Учените от Bayer CropScience са приложили технологията на полето и са провели обширни полски опити с мутантните растения горчица. В следващите години учените от Университета в Копенхаген и Bayer CropScience ще работят за още по-голямо намаляванена съдържанието на горчиви съединения в семената. Те очакват да имат растения без горчив вкус до 2-3 години.
Източник: Phys.org
Hussam Hassan Nour-Eldin et al. Reduction of antinutritional glucosinolates in Brassica oilseeds by mutation of genes encoding transporters, Nature Biotechnology (2017). DOI: 10.1038/nbt.3823