Еманюел Шарпентие и Дженифър А. Дудна получиха Нобелова награда за химия за 2020 г.

На 7 октомври 2020 г. Кралската шведска академия на науките присъди Нобеловата награда за химия на Емануел Шарпентие от Макс Планк – Науката за патогените, Берлин, Германия и Дженифър А. Дудна от Калифорнийския университет в Бъркли за разработването на метод за редактиране на генома. Този метод, генетичната ножица CRISPR-Cas9, е един от най-мощните инструменти на генната технология.

Модифицирането на гените в клетките бе много бавно, трудно и понякога невъзможно. CRISPR-Cas9 направи възможно промяната на кода на живота в рамките на няколко седмици.

Откритието на CRISPR-Cas9 беше неочаквано. Изследванията на Емануел Шарпентие върху Streptococcus pyogenes, една от бактериите, причиняващи най-голяма вреда на човечеството, доведоха до откриването на неизвестна досега молекула, tracrRNA. Нейната работа показа, че tracrRNA е част от древната имунна система на бактериите, CRISPR-Cas, която обезоръжава вирусите чрез изрязване в тяхната ДНК. Шарпентие публикува откритието си през 2011 г. и започна сътрудничество с Дженифър Дудна, опитен биохимик с огромни познания за РНК. Заедно те успяха да пресъздадат генетичните ножици на бактериите в епруветка и да опростят молекулните компоненти на ножиците, за да бъдат по-лесни за използване.

Откакто Шарпентие и Дудна откриха генетичната ножица CRISPR-Cas9 през 2012 г, нейното приложение е огромно. Този инструмент е допринесъл за много важни открития, а при растенията до създадането на култури, които да издържат на плесени, вредители и суша. В медицината текат клинични изпитания на нови терапии срещу рак и мечтата да успеем да излекуваме наследствени заболявания е на път да се сбъдне. Тези генетични ножици пренесоха природните науки в нова епоха и в много отношения ще донесат най-голяма полза за човечеството.

За повече подробности прочетете съобщението на уебсайта на Нобелова награда.

Източник: Crop Biotech Update

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPrint this page